آنفولانزای مرغی (قسمت دوم)

با سلام خدمت دوستان عزيز

چند روز پيش به محيط زيست كل استان گيلان زنگ زدم و سراق پروانه رو گرفتم گفتن 2 شنبه قطعيه منم دوشنبه رفتم ديدم مسئول اونجا ميگه كه امسال اصلا امكان داره پروانه شكار ندن مازندران كه قطعي شده آيا ندادن پروانه شكار تنها راه حله اون در شمال كه اكثر كساني كه پروانه ميگيرن به دليل اينكه گير هايي كه بهشون ميدن رو كم كنند حتي در صورت نداشتن پروانه نيز اقدام به شكار ميكنند يك نوع از شكار به دورور doroor معروفه كه در هنگام غروب خورشيد انجام ميشه از اونجايي كه شما اطلاع داريد اكثر مناطق گيلان زمينهاي شاليزار ميباشد و محيط زيست كنترلي بر روي آن ندارد . اكثر پرندگان مهاجر روز ها را در تالابها به دنبال غذا ميگردند ودر موقع غروب خورشيد به شاليزار ها مي آيند تا شب را در شاليزارها بگذرانند و در نتيجه شكارچيان مي توانند بدون هيچ نظارتي به شكار آنها بپردازند حالا اين جدا از افرادي هستند كه در موقع شب باب دام يا وسايل ديگر اقدام به شكار رنده پرندگان از جمله خوتكا اردك سر سبز غاز نوك شمشيري و ......... ميكنند من خودم به شخصه در سال گذشته شاهد بودم كه در شهر جمعه بازار انواع اقصام پرندگان زيبا به فروش ميرصيد كه اين هم از خير تلاش هاي شايان محيط زيست ميباشد حال چطور با اين سيل انوه شكار غير قانوني كه خارج از كنترل محيط زيست ميباشد ميشود با خطر آنفولانزاي مرغي مبارزه كرد باز هم ميپرسم آيا ندادن پروانه شكار تنها راه مي باشد؟

من قسمتي از مقالات خبر گزاري هاي مختلف را در زير جمع كردم اميد وارم مورد استفاده شما قرار بگيرد :

مسوول روابط عمومي اداره كل محيط زيست گلستان گفت: بايد از هرگونه تردد و شكار در زيستگاههاي تالابي و محل زيست پرندگان مهاجر بمنظور پيشگيري از شيوع بيماري "آنفلوانزاي طيور" خودداري شود.

"علي بياني" افزود: اين امر همچنين به جهت آلوده نشدن و احتمال بيماري، مرگ و مير در طيور اهلي و وحشي و نيز انسان بطور جدي توصيه مي‌شود.

استان گلستان يكي از كانون‌هاي پرورش طيور در كشور است و به همين دليل احتمال شيوع بيماري آنفلوانزاي مرغي در آن وجود دارد.

همچنين با توجه به وجود تالاب‌هاي بين‌المللي نظير "آلاگل"، "آلماگل" و شبه جزيره "ميانكاله" در استان كه زيستگاه و در مسير مهاجرت پرندگان مهاجر آبزي از مسير كوههاي آرال روسيه و قزاقستان قرار دارد، بروز اين بيماري ممكن است.

وي تصريح كرد: درصورت مشاهده هرگونه آثار و علائم‌نظير بي‌حالي شديد افت تغذيه، سياه شدن و خونريزي در ساق پاها در پرندگان و طيور، اين موضوع به نزديكترين اداره محيط زيست يا دامپزشكي اطلاع داده شود.

وي گفت: چاپ بروشور مربوط به بيماري آنفلوانزاي حاد طيور و ارسال به واحدهاي تابعه، تهيه اطلاعيه براي شكارچيان و فروشگاههاي وسايل اسلحه شكاري و مهمات و مكاتبه با سازمان محيط زيست كشور مبني بر عدم صدور مجوز پروانه شكار تا رفع نگراني كامل از مهمترين اقدامات اين اداره كل است.

به گفته وي برگزاري جلسات داخلي و اقدامات پيشگيرانه در زمينه بيماري ، اعزام كارشناسان و متخصصين به مناطق تالابي و دريايي براي اطلاع‌رساني آموزش و آگاهي از وضعيت پرندگان از ديگر اين اقدامات است.

براساس آمار اوليه، بيماري آنفلوانزاي طيور تاكنون 120 هزار قطعه پرنده را در روسيه و 9 هزار قطعه پرنده را در قزاقستان تلف و معدوم كرده است.

ين بيماري علاوه بر تلف كردن پرندگان قابليت انتقال به انسان را داشته و موجب مرگ نيز مي‌شود.

تاريخ: 20/شهريور/1384
عنوان: يك مسوول محيط زيست گلستان نسبت به‌شكار در زيستگاههاي تالابي هشدار داد
منبع: خبرگزاري جمهوري اسلامی

جكي چان: من از آنفولانزاي مرغي نمي ترسم

جام جم:جكي چان ، ستاره فيلم هاي اكشن و رزمي گفت از سفر به كشورهاي مبتلا به آنفولانزاي مرغي هراسي ندارد و قصد دارد به زودي يك سفر دوره اي را به اين كشورها آغازكند.

www.persiantools.com

نماينده‌ي مردم كرمانشاه در خانه‌ي ملت، گفت: جلوگيري از شيوع بيماري آنفولانزاي مرغي در ايران نياز به همكاري و دقت مردم و مسوولان با يكديگر دارد

وي افزود: احتمال آلوده بودن اين پرنده‌ها زياد است و وقتي اينها وارد باتلاق‌ها يا مزارع و مراتع مي‌شوند مشكلاتي را براي مرغداري‌هاي محلي و صنعتي به وجود مي‌آورند. لذا در اين زمينه اقدامات و كارهايي براي پيشگيري از آلودگي اين ويروس و شيوع در داخل كشور انجام شده است.

اميني ادامه داد: از جمله اين كه تقريبا قرنطينه كردن اطراف مرغداري به شعاع چند متر مورد توجه قرار گرفته و در اين زمينه آموزش‌هايي به مرغداري‌ها داده شده است و مسوولان بهداشت كشور، صاحبان اين بخش‌ها را توجيه كرده‌اند كه آنها سعي كنند از ورود پرنده‌هاي مهاجر و نشستن آنها در اطراف مرغداري‌ها جلوگيري كنند.

اميني با بيان اين كه برخي از پرندگان مهاجر كه ممكن است آلوده به اين بيماري باشند به كشور ما مهاجرت مي‌كنند و نمي‌توان جلوي آنها را گرفت، گفت: آنفولانزاي مرغي بيشتر از طريق پرندگاني كه وارد كشورها مي‌شوند، شيوع پيدا مي‌كند. البته اين بيماري قابل انتقال به دام‌هايي مثل گاو و گوسفند نيست، ولي بعضا لازم است كه به دليل برخي بيماري‌ها دام‌هاي خود را قرنطينه كنيم، البته در بعضي مواقع برخي پرندگان در زماني كه مهاجرت مي‌كنند ممكن است در محلي كه محل دام‌هاي ديگر است به نوعي بيماري را به آن نيز انتقال دهند كه اين مورد نادر است.

عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس با تاكيد بر ضرورت قرنطينه كردن حيوانات، افزود: با همكاري مردم و مسوولان مي‌توان جلو مشكلاتي از اين قبيل را همانند مهار وبا كه اخبار خوبي از كنترل آن به ما رسيده را گرفت

www.isna.ir

رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات درماني گلستان گفت

دكتر سمناني با اشاره به فقدان تشخيص اين بيماري در مراحل اوليه خاطر نشان كرد: با توجه به يكسان بودن علايم اين بيماري با سرما خوردگي، تشخيص آنفولانزاي مرغي در مراحل اوليه غير ممكن است.

وي ادامه داد: از آنجا كه عامل انتقال اين بيماري پرندگان وحشي و مهاجر هستند كنترل اين بيماري امكان پذير نيست

www.snn.ir

/ 2 نظر / 14 بازدید
من و غریبه

سلام دوست خوبم.ممنون از مطلب زيبايتان .منهم آپم خوشحال ميشم بهم سربزنيد. موفق باشيد.تا بعد...

mhmd

ای بابا! اون پروانه بی ارزش محیط زیست نه چیزی رو کم می کنه و نه زیاد و نه چیزی رو عوض می کنه. آقایان صادر کننده پروانه اگر عرضه دارند بجای افه های مدیریتی برای اینکه نشان بدهند جلوی آنفلوآنزا را گرفته اند و بجای ادا درآوردن و شانه انداختن از زیر بار مسئولیت تشریف ببرند به بازار روزهای شمال، چهارشنبه بازارها و جمعه بازاراهای وسط شهرها. آنجا همین روزها تپه تپه مرغابی ها و غازها و آنقود های روسی که با تور هوائی گرفته می شوند در ملا عام و بدون هیچ مشکلی سربریده شده و فروخته می شوند. آنها پرنده مهاجر و وحشی نیستند؟ شکار آنها با مجوز محيط زيست بوده؟